Kylpyhuoneen lavuaarin ja hanojen vaihto.
Olen tekemässä kylpyhuoneeseen seuraavia muutoksia:
Pesualtaan ja hanan vaihto, uusi allas kiinnitetään allaskaappiin ja liimataan seinään, joten ei vaadi seinään porauksia. Altaan tai vesipisteen paikka ei oleellisesti vaihdu (vain muutamia senttejä), joten erillisiä putkitöitä ei vesiliitosten ja viemäriputken liitoksen lisäksi tarvitse tehdä.
Uusi lavuaari ja allaskaappi ovat IKEA:n LILLÅNGEN-mallistoa. Asennusohjeiden mukaan allas liimataan kaappiin ja seinään, ei siis vaadi porauksia. Uutta hanaa ei minulla vielä ole, hankin hanan samalla, kun tiedän tarkemmin asennusajankohdan ja mikäli asentajalla on jotain mitä hän kehottaa huomioimaan hankinnassa. Hanan tulee olla hieman normaalia pidemmälle ulottuva, sillä hanan sijainti on altaan vasemmassa kulmassa.
Lisäksi olen purkamassa suihkukaappia, jonka yhteydessä suihkukaapissa olevan hana pitäisi irroittaa kaapista ja kiinnittää udelleen seinään, alkuperäiseen paikkaansa ja liittimiinsä. Mahdollisuuksien mukaan myös suihkukaapin “allasosa” olisi hyvä saada samassa yhteydessä pois.
Nämä työt siis vaativat taloyhtiön mukaan putkimiestä, joten olen nyt hankkimassa urakoitsijaa.
Muutostyöstä olen jo alustavan ilmoituksen tehnyt isännöitsijälle, jonka täydennän tekijän tiedoilla:
Urakoitsijan nimi, Y-tunnus, Yhteystiedot (puhelin ja s.posti)
Tarkoitus olisi työt saada tehtyä kesälomani aikana, eli 9.8. mennessä. Tämä ei kuitenkaan ehdoton aikataulu ole, mutta toivottava.
Mikäli jotain kysyttävää / kommentoitavaa tulee, niin minuun voi olla yhteydessä joko sähköpostitse tai puhelimitse.
Liitteenä löytyy kuvat vanhoista ja uusista kalusteista, sekä suihkukaapin takana olevista liitoksista.
Voimme sopia myös käynnin ennen työstä sopimista, jotta voitte itse arvioida työn.
Lue myös: Kylpyhuoneremontin hinta
Yhteenveto (työn numero: 7593)
Oletko urakoitsija?
Käyttäjäarvio (20.8.2013)
- Työn laatu: 4/5
- Toteutettu aikataulussa: 3/5
- Ystävällisyys: 5/5